17.03.2007
Suusatamine

Tatjana Mannima sai elu esimesed MKpunktid

Soomlanna Aino Kaisa Saarinen teenis Holmenkollenis klassikatehnikas sõidetud maratoni võiduga karjääri esimese esikoha MK-sarjas. Alates teisest vaheajapunktist võistlust juhtinud Saarinen edestas teise koha saanud kaasmaalast Virpi Kuituneni 30,6 sekundiga. Sloveenlanna Petra Majdic sai täna Oslos pronksi, kaotust võitjale kogunes 48,6 sekundit. Üle poole võistlusest kaheksandal kohal sõitnud Kristina Ðmigun selle kohaga ka lõpetas. Tubli sõidu tegi Kiviõli neiu Tatjana Mannima, kes teenis 28. kohaga elu esimesed MK-punktid, kirjutas Sportnet.ee.

Alles finiðis poodiumikohast ilma jäänud sakslanna Claudia Künzel-Nystad pidi leppima neljanda kohaga, talle järgnesid soomalanna Riitta Liisa Roponen ja itaallanna Marianna Longa. Seitsmenda koha teenis oma viimasel Holmenkolleni võistlusel tðehhitar Katerina Neumannova. Kaheksanda koha saanud Ðmiguni järel komplekteerisid esikümne venelanna Olga Zavjalova ning kodupubliku ees võistelnud Marit Bj¸rgen. Teine koht kindlustas Kuitunenile ka tavadistantside üldvõidu.

Esimesse, kahe kilomeetri vaheajapunkti sõitis kõige kiiremini Künzel-Nystad. Aino Kaisa Saarineni edestas sakslanna kahe ning Majdicit 3,4 sekundiga. MK-sarja üldvõidu kindlustanud Kuitunen kaotas Künzel-Nystadile 4,2 sekundit. Kristina Ðmigun sai kirja üheksanda aja, liidrile oli kogunenud kaotust täpselt kümme sekundit. Tatjana Mannima oli kahe kilomeetri järel liidrist 29,9 sekundit aeglasem ning asetses 34. kohal.

5,2 kilomeetri järel tundus, et Künzel-Nystad ning Saarinen sõidavad pisut kiirema tempoga kui ülejäänud võistlejad. Saarinen tõusis 4,4-sekundilise eduga sakslanna ette liidriks. Kolmandana vaheajapunktist läbi sõitnud Katerina Neumannova jäi Saarinenist maha 12,4 sekundit. Ðmigun andis liidrile veel kümme sekundit, kuid sai kirja neljanda vaheaja, talle järgnesid Olga Zavjalova, Roponen ja Kuitunen.

Saarinen ja Künzel-Nystad said kaks esimest aega ka 7,1 kilomeetri vaheajapunktis, kolmandana jätkanud Neumannova kaotus oli veninud juba 18,6 sekundile. Neljanda koha andis käest Ðmigun, kes lasi mööda Roponeni ja Zavjalova, tõsi, venelannale oli kaotust vaid 0,1 sekundit.

Saarinen tegi enne 12,5 kilomeetrit bksipeatuse, kuid sellest hoolimata sõitis vaheajapunktist läbi esimesena, 7,4 sekundit hiljem esimese ringi lõpetanud Künzel-Nystadi järel tuli pikem vahe, kolmandaks tõusnud Roponeni vahe liidriga ületas napilt 41 sekundit. Kiirelt suusad vahetanud Kuitunen tõusis neljandaks ning kaotas Saarinenile 53,2 sekundit. Vastavalt viienda ja kuuendana said esimese ringi lõpetatud Neumannova ja Majdic. Seitsmendana vaheajapunkti läbinud Zavjalova kaotas liidrile juba rohkem kui minutiga. Suuski vahetanud Ðmigun langes kaheksandaks ning jäi Zavjalovast maha 0,3 sekundiga.

16,5 kilomeetri vahejapunktis oli Saarineni edu Künzel.Nystadi ees kasvanud 38,5 sekundile. Uute suuskadega tegi tubli tõusu Kuitunen, kes kolmandana kaotas kaasmaalasele 58,8 sekundit. Ka neljas koht oli 16,5 kilomeetri järel soomlanna päralt, poodiumikohalt langes neljandaks Roponen. Ðmigun jätkas kaheksandal positsioonil, vahe Saarineniga oli suurenenud üle pooleteist minuti pikkuseks.

Suurepärast sõitu teinud Künzel-Nystad hakkas väsima ning langes 22,5 kilomeetri järel kolmandale kohale, võistluse liidrina jätkas Saarinen, hõbemedali suunas tüüris 55,2 sekundi kaugusel Kuitunen. Esikolmikule järgnesid Majdic, Roponen ning kümne kilomeetri jooksul üheksandalt kohalt kuuendaks rühkinud Marianna Longa. Itaallanna järel said ajad kirja Neumannova ning Ðmigun. Tatjana Mannima tõusis viimaks punktikohale, eestlanna kerkis 27. positsioonile.

Viimases finiðieelses vaheajapunktis olid soomlannad jätkuvalt esimesel kahel kohal. Suusad vahetamata jätnud Künzel-Nystad hoidis kinni veel kolmandast kohast, kuid 6,3 sekundi kaugusel hingas kuklasse Majdic, kes lõpuks finiðis ka sakslanna aja üle sõitis.