05.06.2008

Novikov päästis Eesti

Jalgpalli maavõistlusmängus Tallinnas Lilleküla staadionil alistas Eesti 4:3 Fääri saarte meeskonna. Seejuures juhtisid väljakuperemehed juba 3:0, kuid külalised viigistasid. Eesti kasuks lõi otsustava värava Narvast pärit Jevgeni Novikov, kirjutab etvsport.ee.

Eesti alustas kohtumislt aktiivselt. 9. minutil teeniti paremalt poolt nurgalöök, mida asus sooritama Konstantin Vassiljev. Sloveenias Lendava Naftas leiba teeniv poolkaitsja keerutas palli karistusalasse Vjatðeslav Zahovaiko pea peale, kes nahkkera puuri toimetas.

Viis minutit hiljem sai Eesti koondis taas samuti paremalt nurgalöögi. Vassiljev lennutas palli taas Zahovaikole, kes kohe küll löögile ei pääsenud, kuid suutis siiski ära petta vastaste kaitsjad ning lüüa trahvikastist jalaga 2:0.

Eesti jätkas aktiivselt. 28. minutil mängis Zahovaiko karistusalas vabaks Ats Purje, kes toimetas palli vasakult poolt värava ette Tarmo Kingile ja Tallinna Levadia ründajal polnud probleeme mänguvahendi toimetamisega tühja puuri.

36. minutil andis Kink trahvikasti otsast söödu Zahovaikole, kelle lähilöögi tõrjus Fääri saarte puurivaht Jakup Mikkelsen latti. Neli minutit hiljem oli Eestil kasutada taas nurgalöök, seekord vasakult poolt. Vassiljev tõstis palli Purjele, kelle pealöögist lendas mänguvahend väravaposti. Puhkama aga mindigi Eesti koondise 3:0 eduseisul.

Teine poolaeg algas pingevabalt, kuid palli valdasid rohkem väljakuperemehd. 58. minutil söötis aga Suni Olsen palli Christian Lamhauge Holstile, kes pääses silmitsi poolajal Mart Poomi asemel vahetusest väljakule pääsenud Eesti puurivahi Artur Kotenkoga ning lõi 1:3. Kolm minutit hiljem teenisid külalised vasakult poolt nurgalöögi ja värava ette tsenderdatud palli toimetas Eesti koondise väravasse taas Holst.

Fääri saarte meeskond sai väravatest ainult hoogu juurde. 70. minutil mängis oma karistusalas käega Igor Morozov ning väljakukohtunik Daniel Stalhammar Rootsist määras penalti. 11-meetri karistuslööki läks sooritama Olsen, kes kõmmutas nahkkera latipõrkest väravasse. Seega suutis külalised kolmeväravalisest kaotusseisust ainult seitsme minutiga viigi välja mängida.

Sellega väravatesadu ei lõppenud. 75. minutil ei suutnud Fääri saared palli oma karistusalast korralikult minema lüüa. Mänguvahend põrkas Martin Vungile, kes toimetas selle väravast umbes 18 meetri kaugusel olnud Jevgeni Novikovile, kelle pealelöögist asus Eesti 4:3 juhtima. Selle tulemusega kohtumine ka lõppes.

Otsustava värava löönud Jevgeni Novikov sõnas, et aimas tabamust juba enne mängu. „Teadsin, et löön sisse, päris ausalt. Mul oli jumalik ilmutus,” kommenteeris Läti klubi FK Riga poolkaitsja pärast kohtumist. Siiski tundis kuueaastase pausi järel taas koondisekutse saanud mees, et enne mängu pabistas ta sellegipoolest, kuna oli sinisärkide ridadest nii pikalt eemal olnud. „Järgmine kord ma enam nii närvis ei oleks. Aitäh Rüütlile, et ta mind kutsus.” Novikovil polnud see esimest korda Eesti koondist kauglöögiga päästa. Ka 2001. aastal MM-valikturniiril lõi ta paar minutit enne lõppu 2:2 viigivärava Küprose vastu.

Tulemus:
kell 19:00 A. Le Coq Arena, Tallinn
EESTI – FÄÄRI saared 4:3
Väravad: 9., 14. Vjatðeslav ZAHOVAIKO, 28. Tarmo KINK, 75. Jevgeni NOVIKOV – 63., 66. Christian Lamhauge HOLST, 70. pen. Súni OLSEN
Hoiatused: 65. Enar JÄÄGER – 58. Símun SAMUELSEN, 82. H¸gni MADSEN

Eesti: 1-Mart POOM (46. 12-Artur KOTENKO), 17-Enar JÄÄGER, 3-Andrei STEPANOV, 2-Igor MOROZOV, 13-Urmas ROOBA, 7-Ats PURJE, 6-Aleksandr DMITRIJEV (46. 8-Jevgeni NOVIKOV), 14-Konstantin VASSILJEV (72. 11-Aivar ANNISTE), 10-Sander PURI (72. 22-Martin VUNK), 15-Tarmo KINK (59. 20-Andrei SIDORENKOV), 27-Vjatðeslav ZAHOVAIKO (59. 9-Vladimir VOSKOBOINIKOV).
Varus: 12-Artur KOTENKO, 25-Tihhon ÐIÐOV, 20-Andrei SIDORENKOV, 11-Aivar ANNISTE, 22-Martin VUNK, 8-Jevgeni NOVIKOV, 9-Vladimir VOSKOBOINIKOV, 16-Mihkel AKSALU.

Fääri saared: 1-Jákup MIKKELSEN, 2-Jónas Tór N¯S, 3-Einar HANSEN, 5-Jóhan Troest DAVIDSEN, 7-Fróði BENJAMINSEN, 8-Símun SAMUELSEN, 9-Jàkup á BORG (45. 11-Christian H¸gni JACOBSEN), 10-Rógvi JACOBSEN, 14-Christian Lamhauge HOLST (85. 6-Arnbj¸rn HANSEN), 15-Tem HANSEN (59. 12-H¸gni MADSEN), 18-Súni OLSEN (83. 4-Kári NIELSEN).
Varus: 16-René TÓRGARÐ, 4-Kári NIELSEN, 6-Arnbj¸rn HANSEN, 11-Christian H¸gni JACOBSEN, 12-H¸gni MADSEN, 13-Herbert í Lon JACOBSEN, 17-Áki PETERSEN.

Mänguolud +17, päikesepaisteline ilm. Väljak heas seisukorras.