11.07.2014

MULJED SOOMEST! Kuidas Sillamäe Kalev Vantaas kaotades võitis

Seda, kuidas Sillamäe Kalev Helsingi eeslinnas Vantaas toimunud kohtumise Espoo Honkast jagu sai vaatas kohapeal ajakirjanik Andres Vaher, kes vahendas seda otse delfi.ee lehel. Autori loal toome otseülekandes olnud emotsioonid ka sportiv.ee lugejateni.

ENNE MÄNGU

Andres Vaher, Vantaa:
Tervitused Helsingi külje alt Vantaast, kus Sillamäe Kalevil hiilgav võimalus murda Euroopa Liigas teise eelringi. Lootuse muudavad eriti arvestataks teadmised, et: a) avamäng Rakveres võideti 2:1, b) vastane Espoo Honka elab pehmelt öeldes viletsaid aegu. Aga sellest kõigest juba peagi lähemalt.

Aga esmalt Sillamäe tänane algkoosseis: Starodubtsev, Dudarev, Sidorenkov, Tðeminava, Volodin, Silitð. Ratnikov, Maðitðev, Tjapkin, Murihhin Kabajev.

Honka räbala seisu põhjuste tagamaad on sügavamad, aga lühidalt sõnastades: asi on rahas. Või õigemini totaalses rahapuudumises. Siinsete Soome kolleegide sõnul elab klubi suure võlakoorma otsas, klubis on personal muutunud põhjalikult. Olukord on sedavõrd hull, et kõlama jäi ka mõttetera: pääs teise eelringi oleks Honkale paras õnnetus, sest keegi ei tea, kust leitakse raha Krasnodari lendamiseks  Teatavasti laekuvad UEFA-lt auhinnarahad tagantjärgi.

Vantaa kunstmurul pandi palli Soome mulluse teise ja Eesti kolmanda klubi vahel mängu. Ent tänavu on klubide seis oluliselt teine: kui Kalev on medalikonkurentsis (neljas hetkel); siis Honka võitleb väljakukkumise vastu (üheksas 18 vooru järel).

Honka koosseisu kuuluvad vaid soomlased, treeneripingil on piisavalt nimekas mees – veel hiljuti Soome koondise ründeliini tugevdanud Shefki Kuqi.

Publikut on Vantaas umbkaudu tuhatkond.

AVAPOOLAEG ESIMESE VÄRAVANI

Sillamäe on alustanud soliidselt, bussi parkimist igatahes pole kavandatud. Mängupilt on võrdne, pall püsib rohkem ehk isegi külaliste valduses.

Ajaloost siis veel meenutuseks sedavõrd – Honka on eelmistel hooaegadel kaks Eesti klubi (TVMK ja Nõmme Kalju) eurosarjas konkurentsist lülitanud,  aga too oli sootuks teine Honka. Sillamäe on aga Euroopas teist korda – nelja aasta eest lasti Minski Dinamol aga enda võrku lüüa kahe mänguga koguni kümme palli.

10. minut: Honkal hea võimalus, aga Starodubtsev suudab robinsonaadiga Mäkijärvi löögi tõrjuda.

Hea kiire vasturünnak Sillamäelt, aga Ratnikov viivitab löögiga ja luhtab lootusrikka võimaluse.

21. minut: Honkal väga hea võimalus – terav tsenderdus äärelt, millele kogenud ründaja (30a.) Roni Porokara napilt jalga ette ei saa. Pall olnuks kindlalt võrgus.

25. minut, Sillamäel sunnitud vahetus: Volodin ei saa jätkata, tema asemel sisse Baguþis.

25. minut: Sillamäe juhib 1:0!

Millise come-back“i on teinud Sillamäe põhirivistusse vahepeal Ida-Viru klubis hüljatud poeg Andrei Sidorenkov – endine koondislane lööb karistuslöögi kaunilt vasakuga sihile. Sillamäe võõrsil löödud värav tähendab, et nüüd peab Honka ainuüksi lisaajale pääsemiseks lööma kaks tabamust.

AVAPOOLAJA TEINE POOL

Kired hakkavad möllama – Honka treener Kuqi ütleb neljandale kohtunikule mitu tulist sõna. Ja saab publikust kommentaari: “Shefki, oma mäng korda!”

Avamängus sihile jõudnud Kabajev otsib liiga kergemeelselt penaltit ja võib õnne tänada, et kollasest kaardist pääseb.

Sillamäe pääseb (taas) – Mehmet Hetemaj löögile saadakse väravajoonel jalg ette. Mängupilt on endiselt võrdne, oleks väär öelda, et Sillamäe ei vääri juhtväravat, ent samas on kolmes olukorras Honka koll õhus olnud,

Eriti valus poolaja lõpp Sillamäele – 45. minutil lööb Ilari Äijälä 1:1. Lisaks teenib Daniil Ratnikov kollase kaardi, mis jätab ta edasipääsu korral teise ringi avamängust eemale.

TEISE POOLAJA ESIMENE POOL

Teine poolaeg on valmis algama. Küsimus on lihtne: kas Sillamäe suudab vähemalt viigiseisu hoida ja pääseda klubi ajaloos esmakordselt eurosarjas edasi?

Vaheajal kummaski meeskonnas vahetus, Sillamäe treener Vadim Dobiþa (ehkki ametlikult on täna tänu FIFA kategooriale protokollis ses ametis Vladimir Kazatðjonok) toob Kyrylo Silitði asemel väljakule teise ukrainlase Jaroslav Kvassovi. Kaks vahetust Sillamäel juba 45 minutiga tehtud.

Stanislav Murihhini vägev etendus – esmalt klaarib oma kastis ohtliku olukorra, peagi on juba teises karistusalas teravust tekitamas. Oht siiski kaob.
Peagi ei saa Ratnikov terava nurga alt, ehkki üks-üks olukorras, võimalust realiseeritud. Sillamäe on alustanud teist poolaega teravalt.

Ka Honkal kaks vahetust võimalikust kolmest tehtud, seda 50 minutiga.

56. minut: Honka värava autor Äijälä ürita teist, aga terav pall vuhiseb üle Starodubtsevi puuri.

60. minut: Honka 2:1 niieölda ripub õhus, ent Porokara purakas lendab napilt mööda. “Honka, tuleb; Honka jaksad!” ergutab publik. Tõsi, siin tribüünil on ka eestimaalasi, nii eesti- kui venekeelseid.

Taas Honka ohtlik, Sillamäe vastuvõimaluse nurjab Maðitðev.

Ja juba 67. minutil Sillamäe kolmas vahetus: kapten Nikolai Maðitðevi asendab Deniss Vnukov. Aga KUI peaks lisaaeg tulema…?

TEISE POOLAJA TEINE POOL

71. minut, Sillamäe megasuperðanss! Esmalt keerutab just vahetusest sekkunud Vnukov kaunilt – pall leiab posti. Sealt põrkab ta tagasi, otse Ratnikovile jala peale, aga avamängu skoorinud Sillamäe liider ei leia paarilt meetrilt tühja väravat.

Sillamäel taas vastukaaluks grammike õnne – Honka rammib pool meetrikest väravast üle. Mõlemal on võimalusi hulgi, seis võiks sama hästi olla 3:3 või 4:4.

77. minut: Dudarev tõuseb äärekaitsest teravalt, löök no ütleme napp pool meetrit mööda. Järgmisel rünnakul saab Dudarev kollase kaardi.

Hatakka teeb kergelt Ratnikovi: paarilt meetrit saadab palli peaga üle, ehkki ise jõuab (õnnetult) väravasse.

Sillamäel viis minutit (pluss üleaeg) veel kannatada. Ei saa öelda, et need liiga muretud minutid oleks, ent samas: ðanss on väga hea.

Publik ja Kuqi hulluvad, fuck you kõlab rahvast ja nii edasi – aga kohtunik ei anna Honkale penaltit.

Kell näitab 89.50, kui Honka lööb ikkagi 2:1!

Nii valusa kolli autoriks mustanahaline 21aastane Kevin Mombilo, kes pidevalt Sillamäele peavalu valmistanud. Lahe taga koidab lisaaeg.

Värava patuoinaks tasub pidada Sillamäe paremkaitsjat Igor Dudarevi, kes korduvalt lekkinud. Aga vahetusi ka enam pole, et auku lappida.

Mäng 2:1 Honkale ehk siin lisaaeg!

LISAAJA ESIMENE POOL

Sillamäe viimane sõjakisa enne lisaaega – kas peetakse vaimsele ja mängulisele survele vastu?

Ratnikov saab kokkupõrkes valusa vopsu vastu pead ja peab jätkama paistes silmaga.

95. minut: Kabajev katab suurepäraselt palli, keerab ümber kaitsja ja lajatab – posti väliskülg raksatab.

Jälle avamängu kangelased Kabajev ja Ratnikov üheskoos läbi, aga no ei tule. Honka värava on nüüd justkui tabalukuga kinni löödud.

105. minut Honka 3:1, Roni Porokara.
Jälle purjetati Dudarevi äärelt läbi, sööt keskele ja lõpu viimistles 30-aastane ründaja meisterliku rahuga.

Kokkuvõttes tähendab see kõik mõistagi, et Sillamäe Kalevi ainulaadne, erakordne ja imeline võimalus rühkida esmakordselt eurosarja teise eelringi hakkab dramaatlisel moel käest libisema. Aga 15 minutit on veel aega ja võõrsil värav loeb ka lisaajal.

LISAAJA TEINE POOL

Sillamäe mängust on hoog, usk ja kõik muu päästva värava löömiseks hädavajalik kadunud. Edasipääs siit oleks juba pisike ime. Ja just sellepärast paotub uks – paraku virutab Ratnikov üle.

Sillamäel siiski tekivad võimalusepojukesed – edurivi Kabajev-Ratnikov on ohtlikud, aga mitte piisavalt. Esialgu. Viis minutit jäänud.

DRAAMA! Sillamäe Kalev lööb 3:2!

120. minut: Ratnikov purjetab osavalt läbi karistusala, kannatab ja kannatab ning annab söödu Jevgeni Kabajevile, kes lükkab meetrilt palli võrku.

Sillamäe Kalev on ülidraamatilisel moel pääsenud Euroopa liiga teise ringi, kus ees ootab Venemaa viies klubi FK Krasnodar.

Delfi tänab sel meeleolukal jalgpalliõhtul tähelepanu eest. Kolm Eesti klubi on eurosarja teises ringis – pole paha!

Täname meiegi sulemeistrit ja lõpuseks võiduka kaotusmängu link UEFA.com lehele: http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2015/matches/live/index.html?day=-7&session=2&match=2014708