23.10.2016
Kergejõustik

Karmen Lepp püstitas 24 tunni jooksu Eesti tipptulemuse

Karmen Lepp püstitas nädalavahetusel Prantsusmaal toimunud 24 tunni Euroopa meistrivõistlustel Eesti naiste tipptulemuseks 173,319 kilomeetrit, kirjutab sport.err.ee.

Võistluste noorima osavõtja, 23-aastane Avinurme juurtega Karmen Lepa jaoks oli tegu elu teise ultrajooksuga. Juulikuus oli ta Iisaku staadionil toimunud 24 tunni jooksul saanud kolmanda koha Eesti läbi aegade kuuenda tulemusega 153,329 km.

“Plaanisin Eesti rekordi püstitada umbes kümne aasta pärast, aga kui Prantsusmaal 12 tunniga sain sada kilomeetrit kokku, siis perekond Vennikas (Eesti ultrajooksu eestvedajad, kes kohapeal osalesid ja aitasid Eesti jooksjaid – toim) innustas, et uus rekord on tehtav,” sõnas Lepp pärast täna hommikul Eesti aja järgi kell 11 lõppenud jooksu, lisades, et lõpus oli eriti kasu senise tippmargi omaniku Heleen Vennikase toest.

Lepp nimetas kiire arengu põhjuseks sedagi, et seni oma enese tarkusele tuginedes treeninud Lepale hakkas pärast Iisaku võistlust tegema treeningkavu Cris Poll, kes oli ka Prantsusmaal stardis.

Eelkõige ühisrahastusplatvormi Stardipaik abil Euroopa meistrivõistlustele minna saanud Lepp ületas Albis oma isikliku tippmargi juba 22. jooksutunni alguses. Protokolli kirjutati uue Eesti tipptulemusena 173,319 kilomeetrit, mis andis 50. koha. Isiklik rekord paranes ligi 20 ja Eesti tipptulemus ligi kolme kilomeetriga.

Eesti naistest teine oli Hiiumaa juurtega saarlane Raili Rüütel tulemusega 132,412 km. See andis 66. koha. Rüütel on nüüd oma suvel joostud isikliku tipptulemusega 167,455 Eesti naiste edetabelis kolmas.

2013. aastast Eesti tipptulemust 170,493 km enda käes hoidnud pealinlane Heleen Vennikas leppis Albis tulemusega 109,171, mis andis 73. koha.

Stardis olnud neljast Eesti mehest edukaim oli Kadrinast pärit Cris Poll, kes veel 18 jooksutunni järel edestas isikliku rekordi graafikut, kuid lõpuks jäi talle tulemuseks 201,064 km, mis andis 51. koha. 2014. aastal Espoos joostud isiklik rekord 206,992 (Eesti läbi aegade 6. tulemus) jäi enam kui viie kilomeetri kaugusele.

Pealinlane Mart Maasikrand sai tulemusega 189,717 km 62. koha, isiklikule rekordile kaotas ta 1,4 kilomeetriga.

Isiklikku tipptulemust enam kui 17 kilomeetriga parandanud Toomas Unt Harjumaalt Alliku külast läbis 182,690 kilomeetrit ja sai 68. koha. Eesti kõigi aegade edetabelis tõusis ta kaks kohta ja asub nüüd 11. positsioonil.

2007. aastast Eesti läbi aegade teist tulemust (223,918 km) enda käes hoidev Peeter Vennikas lõpetas seekord 10 jooksutunni järel ja tema tulemuseks jäi 81,811 km.

Võistkondlikus arvestuses (arvesse läks kolme parema jooksja tulemused) sai Eesti nii meeskondade kui ka naiskondade arvestuses 16. koha. Võitsid vastavalt Prantsusmaa ja Poola. Kokku oli stardis 94 meest ja 77 naist 24 riigist.

Nii meeste kui ka naiste võitja püstitas maailma hooaja tippmargi. Naiste parim oli rootslane Maria Jansson Euroopa tippmargiga 250,647 km. Ta parandas oma senist, maailma hooaja parimat tulemust peaaegu kaheksa kilomeetriga. Maailma kõigi aegade edetabelis tõusis Jansson kümnendalt kohalt teiseks. Eespool on vaid jaapanlane Mami Kudo (255,303 km, püstitatud 2011. aastal). Janssoni selja taga kolmas on aastal 2002 esimese naisena maailmas üle 250 kilomeetri jooksnud Edit Bereces tulemusega 250,106 km. Meestest võitis Suurbritannia rekordiga 261,843 km Dan Lawson, kes uuendas oma isiklikku tippmarki ligi 19 kilomeetriga.