Esilehele      Sisukord
Esilehele
Jaanuar 2021
ETKNRLP
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

0
0Trimm
3Koolisport
3Kultuurkapital
51EestiPagar
5IVOL
6Joud
81EOK
Suvevolle

 

Jalgpall: Trans ihkab stabiilsust ja tippu naasmist

23.02.2014

Mullu Eesti jalgpallimeistrivõistluste meistriliigas seitsmendale kohale langenud Narva Trans vahetas kurssi ja erinevalt möödunud talvedest ei ole koosseis tundmatuseni muutunud. Kas järjepidevus toob edu tagasi?, kirjutab soccernet.ee.

Meeskond kogunes esimesele treeningule vastrenoveeritud Fama-Kalevi staadionile juba 9. detsembril. Treeningud toimusid üks või kaks korda päevas ning sai peetud ka esimene kontrollkohtumine Jõhvi Lokomotivi vastu, mis kulges Transi domineerimise ja võiduga, ainsa värava lõi narvalaste Artjom Škinjov.

Sel aastal otsustas Trans stabiilsuse kasuks – peatreener on sama ja põhituumik ka sisuliselt samaks jäänud. Treeneri osas lausus Transi president Nikolai Burdakov järgnevat: "Usalduse krediit Bondarenko vastu on suur. Kindlasti mingit treenerivahetust ei toimu ja mul pole sellist mõtetki."

Peatreener Valeri Bondarenko detsembrikuise ettevalmistusega päris rahule ei jäänud. "Ma ei ütle, et see, mida me detsembrikuus teinud oleme, on mingi ettevalmistus. Ettevalmistus peab olema katkestusteta. Meil aga olid jõulud ja nüüd peatame kaheks päevaks töö seoses aastavahetusega," tõdes Bondarenko aasta algul.

Augud koosseisus
 
Samal ajal hakkasid testimisele tulema esimesed kandidaadid. Ennekõike ründaja kohale. Peale Gruznovi ja Lipartovi lõpetamist polnud enam Transi koosseisus kvaliteetset ründajat, kes mängu võiks otsustada. Lootused olid Vladislav Ivanovi peal, kelle leping Dzeržinski Himikuga novembris üles öeldi, ent nagu aeg näitas, valis Ivanov Levadia. Mullu ründaja positsioonil mänginud mehed sinna mingitel põhjustel ei sobinud. Isegi Aleksei Belov oli võetud meeskonda vist ahastuse hoos.

Kuid tugevdamist vajasid ka teised liinid, kuna kaod koosseisus olid suured: Kristaps Dzelme, Ilja Šesterkov, Vitali Kutuzov, Deniss Muhhametdinov, Aleksei Belov ja kõige suurem kaotus oli kahtlemata Albert Taar, kes eelmisel, ebaõnnestunud hooajal, oli sageli Transi jaoks tõeline päästja oma löödud väravatega. Taar siirdus Poolasse.

Detsembris käisid testimisel valgevenelane Aljaksandr Mryansky ja venelane Artem Domrachev, kuid kumbki ei jäänud Bondarenkole silma ja pärast aastalõputurniiri naasesid kodumaadele.

Selle eest pandi detsembris punkt küsimusele, kes saab Transi esiväravavahiks. Sergei Lepmets liitus meeskonnaga ja oli selle üle väga õnnelik. "President helistas mulle, kutsus meeskonda. Vastasin talle jah ning ei kahetse seda. Mulle Narvas meeldib," rääkis oma karjääri tagasi rööbastele suunata sooviv Lepmets. Teise väravavahi rolli võtab endale noor kohalik mängija Nikita Tokaitšuk, kes asendab Jõhvi Lokomotivi siirdunud Valeri Smelkovi.

Peale aastavahetust algas Transis juba tõsine ettevalmistus. "Ettevalmistus algas alles siis, kui kõik pühad said läbi - seega 3. jaanuaril alustas meeskond normaalsete treeningutega. Meie plaan näeb ette, et trenni teeme kaks korda päevas."

Nagu teised klubidki, osales Trans ka sisehalliturniiril, kus oli vastavalt 2013. hooajal saavutatud tabelikohale paigutatud teise ehk B-gruppi, mis väga Transi peatreenerile ei istunud: "Olen siiski pettunud, tahtsime mängida kõvade vastastega, kuid pole midagi parata – ise oleme selles süüdi." Turniiril esines Trans üsna edukalt: kuuest mängust võideti viis, kusjuures üks võit 6:1 Tallinna Kalevi üle - jääb eriti silma. Ainsat kaotust võib pidada omaette sensatsiooniks, 0:1 alistuti Viljandi Tulevikule.

Turniiri võttis Bondarenko kokku järgnevalt: "Tulemused ei olnud nendes mängudes minu jaoks tähtsad. Minu jaoks see turniir oli selline kontroll - vaatasin, kuidas meeskond areneb, millises konditsioonis on mängijad. Võib-olla jäi kellelegi selline mulje, et meie esimesed mängud olid paremad ja huvitavamad, kuid minu jaoks oli selge, et iga mäng kasutan uut koosseisu ja uusi liine."

Probleeme mängijate meelitamisega

Parimaks täienduseks turniiril osutus kamerunlane Fridolin, kes tuli Transi testimisele Kõrgõstani karikavõitja staatuses. Mehele ei ole Baltikum siiski võõras – paar aastat tagasi esines ta Läti esiliigas, kus Rezekne Blazma eest pidas seitse mängu ja lõi viis väravat. Ülejäänud uusliitujad olid aga suuremal määral kohalikud mängijad või omad noored. Kuigi käisid jutud nii Tallinna Kalevi jugoslaavlastest, Mikk ja Ats Sillastest kui Mihhail Lavrentjevist, ei olnud keegi neist Transiga siiski liitunud.

"Kahjuks neid mängijad, keda me tahaksime näha ja kellest võinuksid saada Transi võtmemängijad, ei saanud me endale lubada. Seega, hetkel koosseisuga on, mis on - me kindlasti ei hakka hoidma palgalehel neid, kes meeskonda ei sobi. Parem testime veel mängijaid, nii et valimine on meil veel käimas," lausus Bondarenko. "Tahtsin aga, et komplekteerimise küsimused oleksid juba jaanuaris vastused saanud. Nüüd aga vajame aega, et oleks saavutatud korralik kokkumäng ning olemas selline risk, et mõni mängija pole siiski päris see, keda tahame."

Samas viitas Bondarenko ka sellele, et isegi veebruari keskel pole meeskonna komplekteerimine lõpetatud. "Põhimõtteliselt oli ettevalmistus meil selline segane. See oli tingitud sellest, et lisaks neile, kes olid meil kehtivate lepingutega, tuli veel hulgaliselt mängijaid testimisele. Raske on midagi hetkel öelda, mingit kindlat lahendust meil ei olegi, kuna on veel mängijaid, kes viibivad endiselt testimisel ning lepinguid nendega meil ei ole. Selline situatsioon annab paraku ettevalmistuses tunda, kuna pole selgust ega tasakaalu, et saaksime rahulikult treenida ja vaadata, kes on näiteks põhikoosseisu väärt. Kui hooaja stardini jäävad vaid loetud päevad ja peatreeneril peab olema selge pilt ees, kuidas meeskond peab mängima ja milliste jõududega, siis me oleme alles ülesehitamisel," lisas ta.

Talve lõpus tuli testimisele piirilinna Tartu Tammekas eelmisel aastal pallinud Siim Tenno, kuid juttude järgi tema liitumises Narvaga ollakse pigem pisut skeptiline, kuna mängija peab Transi vahejaamaks ja soovib esimesel võimalusel edasi liikuda. Samas läbinisti eestlastel on alati venekeelses Narvas raske olnud – tasub mainida näiteks Timo Teniste lugu, kes erinevatel põhjustel viibis vaid vähest aega Transi juures. Kuid Transi jaoks oleks sellisest, olgugi, et ajutisest liitumisest kasu.

"Kui Tenno näitab, et tahab mängida Narvas, siis miks mitte teda isegi mõneks ajaks võtta, ehk hakkab talle siin meeldima ning jääb kauemaks. Meil tegelikult on koosseis praegu väga õhuke," kirjeldas situatsiooni Narva Transi endine kapten Stanislav Kitto, kes sel aastal ilmselt meeskonnas enam ei jätka.

 "Hetkel osalen vaid nii öelda komplekti jaoks – et kui keegi turniirimängul oleks trauma saanud, siis oleks vahetusest sekkunud, kuid motivatsiooni mängida enam ei ole. Keskendun parem treeneritööle," sõnas 42-aastane Kitto, kes alustab oma treenerielu Narva Transi naiskonna ja noortetiimide peatreenerina.

Leegionäre asendavad oma noored

Kümme päeva enne hooaja algust Bondarenko pole samuti komplekteerimisega rahul: "Peamine eesmärk kahel nädalal enne hooaja algust on teha õiged valikud. Peame jätma meeskonda just need, kellega me läheme edasi, sest võõrmängijate kvoote arvesse võttes peame sada korda mõtlema, keda välismaalastest jätta ja kes peab koju sõitma. Ka Eestis on kohalike mängijate turg väike ja pole selliseid ressursse, et hankida konkurentsivõimelisi mängijaid siit. Kindlasti need faktorid jätavad oma jälje meie tööle. Seega, täna pole meil suurt valikut, et luua võimas ja hea meeskond. Tuleb võtta toored mängijad ja viia neid vajaliku tasemeni. Hetkel on kodujalgpalli tase juba jõudnud sinna, kus välismaalt tulnud mängijad peavad olema selgelt kohalikest tugevamad, mitte nii, et võtame esimese ettejuhtunud välismaalase. Need välismaalased peavad olema võtmemängijad."

Välismängijate limiidi karmistamise valguses pidi Trans loobuma oma tavalisest komplekteerimiskombest – tuua Venemaalt mängijaid ning poole aasta pärast, suvel, neid vahetama hakata – ning esmakordselt pööras pilgu oma noortemeeskondadele, kust tulid näiteks teine väravavaht Nikita Tokaitšuk ja hulgaliselt 1997-98 sünniaastaga kasvandikke. "Tahame meeskonnas näha rohkem omi noori," ootab Bondarenko noortelt sammu üles. "Selge see, et neil pole piisavalt kogemusi ja terveks hooajaks võib-olla neid ei jätku, kuid meil on suured lootused just meie noorte mängijatega."

Ka duubeltiim tuleb Transil sel aastal päris oma. "Sel aastal asutab Trans viimaks ka oma duubeltiimi, mis hakkab baseeruma Narvas ja koosneb vaid oma kasvandikest. Esimest korda ajaloos teeme päris oma duubeltiimi. Mitte nii, nagu seni - absouutselt võõras meeskond, kel omad eesmärgid, mis meie omadega ei ristu," meenutas Bondarenko senist jaotust, kus näiteks lõppenud aastal oli Transi duubliks nüüdne rivaal Jõhvi Lokomotiv.

"Duubeltiimi tuumikuks on 1998. sünniaastaga mängijad, kellele anname praktikat selleks, et tulevikus sirguksid neist mängijad põhimeeskonnale. Kindlasti plaanime ühistreeninguid ja ma väga tahan, et nendel poistel, kes mängivad tuleval aastal duublis, oleks arusaam, et nende peale loodetakse. Treeneriks hakkab neil Aleksei Jagudin. Meeskond hakkab mängima neljandas liigas ja kannab nime Narva Trans II."

Põhimeeskonda kerkisid mõned noored juba eelmisel aastal. Artjom Škinjov lõi Transi eest mitu tähtsat väravat ning German-Guri Lvov samuti sai palju treenerilt kiita. Kuid hooajaeelne ettevalmistus oli neil segane kas traumade või noortekoondisesse kutsete pärast: "Paraku puudus Škinjov suurel osal ettevalmistusperioodil - ta oli hõivatud noortekoondiste mängudega ning Venemaal peetud turniirilt naastes hakkasid tal jälle seljavalud ja kuigi me tegeleme probleemi lahendamisega, ei saa Artjom siiski trenni täiel määral teha," rääkis Bondarenko. "German-Guril olid samuti probleemid tervisega. Esialgu jäi ta haigeks, siis sai trennimängus vigastuse, ja kui ta läks koondisega Venemaale turniirile, siis sai samasse kohta veel löögi ja seega selline traumaderohke talv tal oligi."

Üle võimete ei ela

Finantsolukord klubis on jätkuvalt hea. Trans on alati olnud stabiilne klubi, seda kinnitab ka Narva Transi president Nikolai Burdakov: "Elame vastavalt oma võimetele. Mingeid võlgnevusi ei ole. Kõik rahaga on korras. Kuid otsime ka uusi sponsoreid."

Uueks sponsoriks sai eelmise aasta lõpus firma Fama Invest OÜ, kes opereerib Narva suurimat samanimelist kaubanduskeskust, kuid Burdakovi sõnul investeeritakse sellest koostööst saadud vahendid noortekooli, mitte esindusmeeskonda. Burdakovi sõnul jääb eelarve eelmise aasta omaga samale tasemele.

Kuna teisi probleeme ei ole, siis otsustas Trans sel aastal keskenduda publiku arvu kasvule - eelmise aasta publikunumber oli küll viie aasta keskmine ehk 110-112 piires, kuid 55 000 elanikuga linnas on selline arv siiski naeruväärne. Lisaks sellele, publiku keskmine vanus on üle poolesaja, käib noori mängudel väga vähe, rohkem näeb pensioniealisi. Sellepärast võttis oma fännklubi loomise initsiatiivi Trans ise ning kõigile soovijatele pakub klubi tasuta pääsmeid ja atribuutikat ja ka tasuta väljasõite võõrsilmängudele.

Eesmärk: paremini kui mullu

Transi eelmine ebaõnnestunud hooaeg paneb meeskonna juhtkonda kõvasti tööd tegema ning rääkima sellest, et kindlaid eesmärke veel seatud ei ole. Pigem ollakse tagasihoidlikud ja hoidutakse suurtest lubadustest eemale.

"Kui nii võtta, siis meie eesmärk laias laastus on mängida paremini kui mullu. Meil olid teatud probleemid nii hooaja eel kui ka hooaja jooksul ja meeskond närvitses palju. Me pääsesime alles paar mängu enne viimast vooru hullemast. Seega on hetkel ülesanne selline, et meeskonda jääksid need mängijad, kes orienteeruvad stabiilsusele ja ennekõike meie, ehk treenerid ja klubi juhtkond, peame neid selles aitama ja toetama," ütles Bondarenko.

Samale arvamusele jääb ka Nikolai Burdakov: "Meie ülesanne on samm-sammult jõuda sinna, kust oleme alla kukkunud, ehk liidrite gruppi. Kuid hetkel siiski prioriteet on oma noortele. Nemad on Transi tulevik."

Küsimusele, mitmenda kohaga Transi treener hooaja lõpus rahule võib jääda, vastas Bondarenko resoluutselt: "Ma tean vaid ühte kohta - see on esimene koht. Muud positsioonid tabelis räägivad vaid sellest, et me polnud piisavalt hästi oma tööd teinud."

Meeskonna staar - Sergei Lepmets


Väravavaht, kes vahepeal lõpetas oma karjääri, siis taasalustas ja veelkord lõpetas-taasalustas, on kõige karismaatilisem mängija praeguses Transis. Tema esitustest hakkab sõltuma Transi edu. Mees võib tõusta uueks liidriks ja kapteniks. Oskusi on Lepmetsal kuhjaga, peamine küsimus tema puhul on, et ega kõrvalfaktorid tema mängu ei mõjuta.

Kelle peal silma hoida - Artjom Škinjov ja German-Guri Lvov

Kuigi poisid näitasid end juba eelmisel hooajal andekate mängijatena, võib teine hooaeg neile suurepäraseks osutuda. Kas Škinjov ja Lvov suudavad jätkata oma tõusu ja saada võtmemängijateks Transi ründeliinis, nii nad oleksid nagu uued Gruznov ja Lipartov?

Suurim küsimärk – ründeliin

Trans mängib iga hooaja eel üht ja sama mängu – leia üks korralik ründaja. Paistab, et seni pole kedagi leitud. Fridoliniga, kes lõi sisehalliturniiril mitu väravat, pole endiselt lepingut. Lisaks on mängija jalgpalliköögis tuntud oma kire poolest pidevalt klubisid vahetada. Škinjovi vaevab endiselt seljatrauma. Vajadusel võib ründajat mängida kaitsja Pavel Avdejev, kuid Transil on ka kaitses inimesi vaja. Seega, kes sa oled, Narva põhiründaja?

Narva JK Trans
Peatreener: Valeri Bondarenko
Kapten: pole veel valitud
Eelarve: 350 000 eurot
Koduväljak: Narva Kreenholmi staadion / Fama-Kalevi kunstmuru
Duubelvõistkond: Narva JK Trans II (IV liiga)
Koduleht: www.fctrans.ee
Esimene mäng: 1. märtsil kell 13.00 Tallinna Kaleviga kodus (Fama-Kalevi kunstmurul)

Eeldatav põhikoosseis:

                             Sergei Lepmets

Tanel Tamberg     Pavel Avdejev     Dmitri Ševjakov     Roman Nesterovski
                                  Irie
 Vitali Andrejev             Vladislav Fjodorov           Viktor Plotnikov
                              Artjom Škinjov
                             German-Guri Lvov

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Sergei Lepmets (väravavaht) sõlmis lepingu
 ? Vladislav Fjodorov (kaitsja, jättis eelmise aasta vahele)
 ? Hob Bea Fridolin (Kameruni ründaja Kõrgõzstani klubist FK Alaj)
 ? Siim Tenno (poolkaitsja Tartu Tammekast)

Välja:

Kristaps Dzelme (Läti väravavaht, lahkus lepingu lõppedes)
Sergei Kazakov (poolkaitsja, lõpetas karjääri)
Deniss Kulikov (kaitsja, siirdus Jõhvi Lokomotivi)
 Vitali Kutuzov (Venemaa ründaja, mängib Jõhvi Lokomotivi eest)
 Deniss Muhametdinov (Venemaa poolkaitsja, lahkus lepingu lõppedes)
Valeri Smelkov (väravavaht, siirdus Jõhvi Lokomotivi)
Ilja Šesterkov (Venemaa kaitsja, lahkus lepingu lõppedes)
 Albert Taar (poolkaitsja, siirdus Poola esiliigasse)
 ? Aleksei Belov (ründaja, testimisel Mahhatškala Anžis)

Hooajaeelsed kontrollmängud:

12.01. Narva Trans - Tallinna Levadia II (EL) 3:2 (Plotnikov, Lvov, Nesterovski)
 18.01. Narva Trans - Tallinna Kalev (ML) 6:1 (Fridolin 2, Plotnikov 2, Nesterovski, Der Vagin)
 25.01. Narva Trans - Viljandi Tulevik (EL) 0:1
 02.02. Narva Trans - Jõhvi Lokomotiv (ML) 2:1 (Andrejev, Frido)
 09.02. FC Kuressaare (EL) - Narva Trans 0:1 (Avdejev)
 14.02. Narva Trans - Tallinna Infonet (ML) 1:1 (Fjodorov)

Võit; viik; kaotus.
ML - meistriliiga; EL - esiliiga.

soccernet.ee 
ESTSOFT
Keskväljak 1, Jõhvi | tel: +372 337 7678  Üles